TarczycaPo co nam tarczyca?

Bez tarczycy nie moglibyśmy normalnie funkcjonować, ba! nie rozwinęlibyśmy się w okresie życia płodowego, po urodzeniu nie roślibyśmy i mielibyśmy problemy z intelektem. Brak tarczycy i jej hormonów jest z punktu widzenia medycyny czymś niewyobrażalnym, a my … żyjemy tak, jakbyśmy o tarczycy w ogóle nie wiedzieli. Przypominamy sobie wtedy, gdy coś dzieje się z nią nie tak. A dlaczego ta pamięć o tarczycy jest ważna? Dlatego, że do jej prawidłowego funkcjonowania niezbędny jest jod. Jeżeli jodu zabraknie w naszej diecie pojawią się symptomy niedoczynności tego gruczołu, a one wiążą się z obniżeniem sprawności intelektualnej, ogólnym pogorszeniem kondycji i słabszym metabolizmem (czyli tyciem), a to i tak jeszcze nie wszystko, jak się okazuje tarczyca jest nam niezbędna.

Tarczyca to niewielki gruczoł

Gruczoł czyli narząd wydzielania wewnętrznego. Tarczyca nie spełnia funkcji takich jak narządy odpowiedzialne za konkretne funkcje (pompowanie krwi, oddychanie itp.), nie jest może przez to ważniejsza, ale plasuje się w grupie tych organów, których praca polega na wydzielaniu substancji zarządzających wieloma, złożonymi funkcjami organizmu, poszczególnych organów i tkanek.
Funkcje zarządcze spełniają produkowane przez tarczycę hormony tj. tyroksyna (oznaczana jako T4), trójjodotyronina (T3) i kalcytonina. Poza tym tarczyca jest ściśle skorelowana z innymi gruczołami, a konkretnie z przysadką mózgową i podwzgórzem. Hormony tarczycy i hormony wytwarzane przez te dwa gruczoły są ze sobą ściśle skorelowane, brak jednego źle wpływa produkcję innych i vice versa (de facto jest to proces nieco bardziej złożony, ale mechanizm współpracy w dużym skrócie tak właśnie mniej więcej wygląda).
Reasumując: tarczyca jako narząd jest odpowiedzialna za poziom aż pięciu hormonów zarządzających pracą naszego organizmu.

Jak wygląda tarczyca?

Tarczyca to niewielki narząd umiejscowiony mniej więcej u podstawy szyi, budową przypomina nieco motyla. Umiejscowić tarczycę jest łatwo, przypomnijcie sobie jak wyglądają znajomi z charakterystycznym wolem – mniejszym lub większym pogrubieniem u podstawy szyi – takim wolem objawia się nadczynność tarczycy.

Za co konkretnie odpowiada tarczyca?

Wyobraźcie sobie, że już w czasie gdy mały człowieczek rozwija się w brzuchu swojej mamy tarczyca wpływa na kształtowanie jego mózgu. Wpływa oczywiście poprzez hormony, a na początku największą rolę odgrywają hormony matki. Kobiety z niedoczynnością tarczycy, planujące urodzenie dziecka muszą to mieć na uwadze, podobnie lekarze prowadzący ciążę.
Po urodzeniu w pierwszych dwóch latach hormony tarczycy w dalszym ciągu wpływają na rozwój i ukształtowanie mózgu, niedobór hormonów w tych pierwszych okresach, tj. na starcie nowego życia skutkuje niedorozwojem umysłowym, chorobą nazywaną kretynizmem.
Później również nie można się bez nich obejść, dzięki tarczycy rośniemy i dojrzewamy płciowo. Niedoczynność w tym okresie skutkuje powolnym wzrostem i spóźnionym wejściem w okres pełnej dojrzałości.
Tarczyca odpowiada też za nasze nastroje (samopoczucie), ogólną sprawność intelektualną, pracę naszego serca i naszych jelit oraz niektórych mięśni. U kobiet hormony tarczycy odpowiedzialne są też za pracę jajników.

Zaburzenia pracy tarczycy

Tarczyca powinna wytwarzać ściśle określone ilości hormonów. Jeśli wytwarza ich więcej niż nasz organizm potrzebuje mówimy o nadczynności tarczycy, jeśli hormonów jest mniej mówimy o niedoczynności. Niedoczynność tarczycy występuje znacznie częściej, poza tym bardzo często przebiega w sposób utajony i rzadko pojawia się jako wada wrodzona, tj. już od urodzenia. Nadczynność z kolei nieco łatwiej rozpoznać, bo kiedy już wystąpi albo charakteryzuje się pewną bolesnością np. trudnościami w przełykaniu (tarczyca uciska inne narządy) lub powiększonym obszarem u nasady szyi, tzw. wolem. W niektórych chorobach pojawia się też wytrzeszcz oczu, który jest ściśle związany z nadczynnością tarczycy. O tych chorobach sobie opowiemy.
Niedoczynność tarczycy jest dosyć zdradziecka, bo jej objawy można wziąć za objawy przemęczenia, starzenia, stresu. W niedoczynności bardzo często pojawia się nadwaga prowadząca wręcz do otyłości, uczucie zimna, zmęczenie i pogorszenie nastroju, spowolnienie reakcji, problemy z koncentracją i obniżenie sprawności intelektualnej.
Sami widzicie, że podobne objawy bardzo trudno zbagatelizować, toteż uważny lekarz, przy długo utrzymujących się podobnych stanach, powinien zdiagnozować właśnie tarczycę. My też o niej pamiętajmy.

O leczeniu nadczynności i niedoczynności tarczycy, oraz o towarzyszących im objawach opowiem dokładniej w kolejnych postach.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: