TarczycaGdy tarczyca wytwarza zbyt mało hormonów…

Aż trudno wyobrazić sobie, że niedoczynność tarczycy ma co piąta kobieta po siedemdziesiątym roku życia (kobiety), u mężczyzn też się ona ujawnia, ale tu odsetek jest nieco niższy, bo niedoczynność obserwuje się u co szóstego siedemdziesięciolatka (de facto badania mówią o wieku 74 lat i opierają się w pewnej części na szacunkach, ponieważ niedoczynność tarczycy nie zawsze jest zdiagnozowana, nieraz do końca życia przebiega nierozpoznana).

Tarczyca wytwarzająca zbyt mało hormonów wpływa na jakość naszego życia, ale jest też dla niego zagrożeniem, bo w efekcie niedoczynności wzrasta ryzyko miażdżycy, choroby wieńcowej, zawałów.

Główne objawy są charakterystyczne, ale też trudno je jednoznacznie sklasyfikować jako objawy niedoczynności jedynie na podstawie wywiadu. Mowa o obniżeniu sprawności ruchowej i intelektualnej, senności, stanach depresyjnych i uczuciu zimna, które towarzyszy osobom z niedoczynnością. Objawem niedoboru hormonów może być nawet zwykła, zdawałoby się, chrypka.

Nie mniej jednak, jednym z podstawowych badań przy tego typu objawach jest oznaczanie poziomu hormonów we krwi. Solidny, odpowiedzialny lekarz powinien takie badania zlecić, zrzucenie objawów na przemęczenie lub zły styl życia jest w tym przypadku brakiem odpowiedzialności ze strony medyków.

Tarczyca w stanie niedoczynności wytwarza mniej tyroksyny (obniżony poziom wolnej tyroksyny tzw. fT4 we krwi), kolejnym wskaźnikiem jest podwyższony poziom TSH. Na podstawie takich wyników badań laboratoryjnych można już mówić o niedoczynności gruczołu.

Niedoczynność tarczycy u dzieci i osób młodych

W niedoczynności organizm spowalnia i nie jest w stanie funkcjonować tak jak powinien, w efekcie u dzieci i u młodych, dorastających osób pojawiają się objawy w postaci spowolnienia rozwoju i to zarówno psychicznego jak i fizycznego (późniejsze wejście w okres pełnej dojrzałości płciowej).

Zagrożone są kobiety w wieku rozrodczym, u których może pojawić się niezdolność do zajścia w ciążę, a jeśli przed ciążą lub w trakcie jej trwania niedoczynność nie zostanie ujawniona poważnie zagrożony jest rozwój dziecka w okresie płodowym.

Niedoczynność tarczycy w wieku średnim i u osób starszych

Niedoczynność, która ujawnia się nieco później skutkuje osłabieniem organizmu, niemożnością normalnego dynamicznego funkcjonowania, gdy tarczyca jest chora i wytwarza zbyt mało hormonów przybieramy na wadze i mamy skłonność do depresji, do tego dochodzą bóle mięśni i częste obrzęki twarzy. Co więcej jako pierwsze pojawiają się objawy teoretycznie nie związane z tarczycą, we krwi osoby chorej pojawia się znacznie więcej złego cholesterolu i znacznie wzrasta poziom trójglicerydów. Zagrożenie chorobami serca i układu naczyniowego rośnie. Utajona niedocznynność tarczycy aż dwukrotnie zwiększa zagrożenie chorobą wieńcową.

Jakie inne objawy wskazują na niedoczynność tarczycy?

Typowe objawy w wieku dorosłym, na które warto zwrócić uwagę, bo są dosyć charakterystyczne, to oprócz wspomnianego już spadku aktywności, przybierania na wadze i pogorszenia nsastroju:

– symptom w postaci tzw. ‚brudnych kolan i łokci’, które wyglądają tak w wyniku nieprawidłowego funkcjonowania naszej skóry, objawem towarzyszącym jest ogólna suchość skóry,

wypadanie włosów, które może być mylnie wzięte za objaw łysienia albo pogorszenia ogólnej kondycji organizmu,

– zaburzenia miesiączkowania,

– ślepota zmierzchowa potocznie nazywana kurzą ślepotą tj. objaw charakteryzujący się pogorszeniem widzenia w złym oświetleniu, np. po zmierzchu,

– u osób starszych, oprócz innych objawów, pojawia się też często pogorszenie słuchu.

Leczenie

W niedoczynności tarczycy stosuje się leczenie substytucyjne, ale inaczej wygląda terapia w przypadku osób młodych, inaczej u osób w średnim wieku czy kobiet planujących urodzenie dziecka, a jeszcze inaczej u osób starszych.

Pamiętać należy, że nadczynność tarczycy nie wiąże się z jednorazowym zachorowaniem, które można szybko i skutecznie wyleczyć. Tarczyca, gdy już pojawi się niedoczynność, wymaga stałego leczenia. To choroba przewlekła, coś jak wyrok do końca życia, na szczęście jednak medycyna jest w stanie zminimalizować związane z nim zagrożenia.

W uzupełnianiu niedoboru hormonów stosuje się najczęściej l-tyroksynę. Przy tym pamiętać należy, że dieta wegetariańska osłabia przyswajanie leku, dobrze jest przejść na dietę wysokobiałkową, pokarmy wzbogacić też o ryby morskie, które zawierają całkiem sporo jodu.

U niektórych osób pełne wyrównanie poziomu hormonów bywa niemożliwe, nie mniej jednak leczyć się trzeba, w takich sytuacjach pacjentom podaje się też preparaty wzbogacone o trójjodotyroninę wykorzystywane też w leczeniu osób całkowicie pozbawionych tarczycy.

Pamiętajmy też, że zwłaszcza w lekkiej niedoczynności, dużą poprawę przynoszą wszystkie te czynności (i pokarmy), które usprawniają metabolizm, bo większość dolegliwości pojawia się w efekcie jego upośledzenia. Osoby z niedoczynnością tarczycy powinny więc szczególnie zadbać o odżywianie i o poprawę kondycji.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: